Czy psy w grupie mogą być groźne?

Psy w grupie mogą stanowić potencjalne niebezpieczeństwo zarówno dla ludzi, jak i dla innych zwierząt. Statystycznie rzecz ujmując, psy zebrane w watahę atakują najczęściej inne zwierzęta – w tym również swoich pobratymców – a ludzi zostawiają zazwyczaj w spokoju. Dlaczego tak się dzieje? Czy takie sytuacje są często spotykane?

Po pierwsze należy wyjaśnić przyczyny powstawania tego zjawiska. Psy nie atakują bezcelowo - każdy ich atak jest motywowany czynnikami zewnętrznymi i środowiskowymi. W najbiedniejszych rejonach świata psy łączą się w grupy, aby łatwiej wytropić pożywienie, innymi słowy - żerują. O przypadkach napaści dzikich psów możemy słyszeć stosunkowo często. Niedawno, duża wataha bezpańskich psów dokonała nalotu na jedno z bułgarskich zoo i zagryzła kilkanaście zwierząt weń mieszkających.

Psy atakujące inne zwierzęta wcale nie muszą chorować na wściekliznę. Pobudki nimi kierujące mają najczęściej wymiar praktyczny. Takie, nieodosobnione zresztą przypadki, dobitnie pokazują, że nie radzimy sobie z opieką nad zwierzętami, zaś pomoc socjalna i finansowanie schronisk z budżetu państwa wciąż stoją na żenująco niskim poziomie.

Zobacz także: