Dysplazja stawów biodrowych

Dysplazja stawów biodrowych (HD) u psów jest w dużym stopniu zależna od wpływu środowiska zewnętrznego i warunków, w jakich psy żyją. Niedawno przeprowadzone badania ujawniają jednak nowe fakty dotyczące powstawania tego schorzenia.

W badaniach przeprowadzonych przez naukowców brały udział cztery rasy: Nowofundlandczyki, Labradory Retrievery, Leonbergery i Wilczarze irlandzkie. Środowisko, w którym psy urodziły się i dorastały, zostało zarejestrowane za pomocą ankiet wypełnianych przez hodowcę, nowego właściciela, a także lekarza weterynarii.

Wyniki z poprzednich eksperymentów i badań wskazują, że szybki wzrost zwierzęcia i wysoka masa ciała są czynnikami, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na HD. Badania Randi I. Krontveit wykazały, że szybki wzrost i duża masa ciała w pierwszym roku życia szczeniąt nie powodują zwiększonego ryzyka HD. Wręcz przeciwnie, odkryła, że rasa, która miała najwolniejsze tempo wzrostu - Nowa Fundlandia - miała najwyższą częstotliwość występowania HD (36%).Wilczarz irlandzki miał najniższą zachorowalność na HD (10%) pomimo, że tempo wzrostu było największe.
Konkludując, występowanie HD jest w dużej mierze uzależnione od naturalnych predyspozycji rasy i warunków bytowych. Aby uniknąć zachorowania należy poddawać zwierzę regularnym ćwiczeniom i dbać o jego kondycję fizyczną.

Zobacz także: