Dzielny pies Zanjeer

Opowieści o bohaterskich czworonogach, ratujących ludzkie życie, udowadniają, że psy również mają uczucia i są naszymi najlepszymi przyjaciółmi. Powiedzmy, zatem o jednym z największych, psich bohaterów ostatnich dwóch dekad, który opuścił ziemski padół kilkanaście lat temu.

Marzec 1993 roku. W Bombaju wrze. Zamachowcy detonują ładunki bombowe w różnych częściach miasta, skutkiem, czego ginie 257 osób, zaś 917 zostaje rannych. Ofiar byłoby prawdopodobnie znacznie więcej, gdyby nie fantastyczne zdolności jednego, policyjnego Labradora imieniem Zanjeer. Pies wykrył ponad 3 tony materiału wybuchowego RDX, 600 zapalników, około 250 granatów i prawie 6500 sztuk ostrej amunicji. W dzień po eksplozjach odnalazł jeszcze trzy ładunki wybuchowe na terenie miasta.
Niedawno minęła dwudziesta rocznica tych tragicznych wydarzeń. Postać psa jest nadal żywa i przywoływana we wspomnieniach mieszkańców Bombaju. Niestety czworonoga nie ma już z nami. Zmarł w 2000 roku, przeżywszy zaledwie osiem lat (rak kości). Zanjeer został pochowany z pełnymi honorami w asyście kordonu policyjnego. W uroczystości pogrzebowej wzięli udział najwyżsi dostojnicy państwowi, którzy oddali psu należną część i pożegnali zgodnie z rytem. W tym przypadku podział na ludzi i zwierzęta zatarł się niemal całkowicie.

zdjęcie z facebook.com

Zobacz także: