Finka pies asystent osoby niepełnosprawnej czeka na pana

     Pies asystent otworzy drzwi, wezwie pomoc, podniesie z ziemi przedmiot i będzie towarzyszył osobie niepełnosprawnej w czasie wykonywania codziennych czynności. Nie każdy pies nadaje się jednak na pomocnika. Pełne wyszkolenie i przygotowanie czworonoga do pracy to ciężkie zadanie, które wymaga czasu i motywacji. Lions Club Gdynia sfinansował szkolenie takiego psa, a teraz szuka osoby, która chciałaby go otrzymać.

Sławomir Kitowski, obecny prezydent charytatywnego Lions Club Gdynia, opowiada o trudnych początkach projektu:  Początki współpracy Lions Club Gdynia i szkolącej psy fundacji DogIQ sięgają epizodu sprzed kilku lat, kiedy Jędrzej Czajkowski, ówczesny prezydent klubu, będąc we Włoszech, obejrzał w telewizji program o psach asystujących i ich niepełnosprawnych opiekunach. Zaskoczony możliwościami wyszkolonych psów postanowił po powrocie do Polski zgłębić temat. W 2010 r. podpisał porozumienie z Fundacją DogIQ, inicjując ideę wspierania osób niepełnosprawnych poprzez przekazywanie im psich pomocników. Wkrótce została kupiona i wyszkolona biszkoptowa labradorka Kalla, która trafiła do poruszającego się na wózku Oskara Langnera, wspierając go w domu, w pracy i na uczelni.

Szczęśliwy właściciel psa mówi, że nie wyobraża sobie życia bez swojego czworonożnego pomocnika. Nie chodzi jedynie o fizyczną pomoc; sam fakt posiadania psa daje wiele satysfakcji i sprawia, że osoby chore lepiej radzą sobie ze swoją niepełnosprawnością.

Wyszkolenie psa trwa dwa lata i kosztuje 25 tys. zł.

    Przedstawiciele fundacji szukają teraz niepełnosprawnej, ale aktywnej osoby z Trójmiasta, która potrzebuje psiego pomocnika. Finka czeka na nowego właściciela. Zgłoszenia można wysyłać na adres: kontakt@dogiq.info, dokładniejsze informacje uzyskają Państwo pod numerem tel. 501 126 225.

foto (Fot. K. Pytkowska)

Zobacz także: