Kiedy doszło do udomowienia psów? Obalamy mity!

Naukowcy odkryli, że udomowienie europejskich wilków miało nastąpić od 20 do 30 tysięcy lat temu! Analizy genetyczne starożytnych zwłok wskazują, że pies domowy pochodzi od europejskich wilków z epoki kamiennej.  

Do niedawna naukowcy sądzili, że pierwsze wilki mogły zostać udomowione przez bliskowschodnich rolników ok. 10 tysięcy lat temu. Najnowsze badania wykazują jednak, że proces udomowienia miał miejsce dużo wcześniej i to nie na terytorium Azji, tylko w Europie. Jak dowiodły analizy, najstarszy odnaleziony pies pochodził właśnie ze Starego Kontynentu. 
Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie „Science”. Wiek psich szczątków wahał się od 1000 do 30 000 lat. Po uzyskaniu próby badawczej wyniki porównano z DNA współczesnych psów i wilków.

Wniosek był następujący: istnieje wyraźne podobieństwo między dzisiejszymi psami i pradawnymi wilkami europejskimi, natomiast nie ma go między dzisiejszymi psami i wilkami. Aby ostatecznie potwierdzić rodowód psów, naukowcy planują przeprowadzić badania chromosomów.

Zobacz także: