Pierwszy w Polsce pies terapeuta dla dzieci z zespołem Downa szuka nowego domu

Czoka, suczka rasy labrador retriever wyszkolona w przez Fundację Dogiq, szuka nowego domu. Pieniądze na wyszkolenie pierwszego psiego terapeuty dała gdyńska firma Vectra. Osoby zainteresowane adopcją czworonoga mogą skontaktować się bezpośrednio z Fundacją.

Dzieci z zespołem Downa dość późno się rozwijają, do istotnego przełomu dochodzi między 5. a 8. rokiem życia.  Czoka jest dedykowana rodzinie, która ma dziecko w tym wieku. Zwierzę może pomóc w codziennej edukacji i rehabilitacji, mobilizować malca do działania.  Osobom z zespołem Downa bardzo często brakuje motywacji do pracy – z pomocą psa wszystkie zadania można wykonywać efektywniej i z większym zapałem. Nagrodą może być zabawa ze czworonogiem, karmienie czy choćby przytulenie. Pies pomaga także nawiązywać kontakty z innymi ludźmi. Niepełnosprawni są często wykluczeni ze społeczności, mają problemy z komunikacją. Pies spełnia w tym wypadku rolę swoistego łącznika między światek zewnętrznym, zachęca ludzi do nawiązywania kontaktu z niepełnosprawnym opiekunem.

Potwierdza to pani Marzena, mama 6-letniej niepełnosprawnej Ani, która od trzech miesięcy ma psa asystenta. - Ania jeździ na wózku. Uwaga ludzi nie skupia się wyłącznie na jej niepełnosprawności, ale też na psie. Córka jest bardziej otwarta, odważna i uśmiechnięta. Pies pomaga jej podnieść lub przenieść różne przedmioty. Jak usłyszy, że w pokoju coś spadnie, to od razu bez zawołania przybiega.

Jeżeli znasz kogoś, kto mógłby skorzystać z ogłoszenia, podaj dalej!

Osoby zainteresowane mogą skierować prośbę o przesłanie formularza zgłoszeniowego via mail: kontakt@dogiq.info. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w grudniu, a kilka dni później Czoka trafi nowego domu.

Zobacz także: