Pies honorowy dawca krwi

Czy wiesz o tym, że pies bądź kot mogą zostać honorowymi dawcami krwi? To nie żart! Nasze kochane pupile – podobnie jak ludzie – zapadają na ciężkie choroby i wymagają zaawansowanej opieki lekarskiej. Wykonanie transfuzji jest w wielu przypadkach jedyną szansą na powrót do zdrowia naszego psa lub kota.

Pierwszy w Polsce bank krwi dla zwierząt działa w stolicy od 2004 roku. Z roku na rok powstaje coraz więcej weterynaryjnych banków krwi dla ciężko chorych zwierząt. 
Zwierzęcą krew przetacza się w taki sam sposób jak ludzką. Pies musi położyć się na kozetce, po czym weterynarz wbija igłę w tętnicę szyjną. Zabieg jest bezbolesny dla zwierzaków i może być przeprowadzony właściwie od ręki, o ile zwierzę spełnia podstawowe wymagania m.in.

  • jest zdrowe,
  • ma odpowiednią wagę
  • i posiada wszystkie niezbędne szczepienia.
  • Co więcej, psy musza być także zabezpieczone przed kleszczami i pchłami, zaś koty – być wolne od FIV i Felv.

Banki krwi dla zwierząt oferują nie tylko krew, ale i preparaty krwiopochodne m.in. koncentrat czerwonokrwinkowy (krew o hematokrycie 90% zawierająca głównie erytrocyty oraz leukocyty), krew pełną (zawiera erytrocyty, leukocyty, płytki krwi, fibrynogen, czynniki krzepnięcia i białka), świeżo mrożone osocze, osocze zawierające przeciwciała herpeswirus  oraz krioprecypitat.

Zobacz także: