Pies w samochodzie - czy mamy prawo wybić szybę?

   Jeśli zauważysz umierającego z gorąca psa zamkniętego w samochodzie, zadzwoń po policję lub straż miejską. Jeżeli czworonogowi będzie groziło niebezpieczeństwo - wybij szybę.

    Nie tylko dzieci i osoby starsze źle znoszą upał. Wysokie temperatury i ostre słońce są męczące także dla zwierząt. Niestety, wielu właścicieli nie zdaje sobie sprawy, jak bezmyślnym zachowaniem jest pozostawienie pupili w zamkniętym samochodzie na cały dzień. Co zatem zrobić, jeżeli zobaczymy psa uwięzionego w aucie?

   Na początku powinniśmy poszukać właścicieli zwierzęcia i zainterweniować. Jeżeli nie możemy ich znaleźć, mamy prawo podjąć drastyczne kroki:
- W polskim prawie istnieje zapis dotyczący stanu wyższej konieczności, jeśli życiu zwierzęcia zagraża niebezpieczeństwo - mówi Karolina Winter z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Szczecinie. - Jeżeli pies jest zamknięty w samochodzie, ledwo oddycha, traci przytomność, a my mimo prób nie jesteśmy w stanie odnaleźć jego właściciela, mamy prawo wybić w samochodzie szybę, aby ratować psa. W tej sytuacji życie zwierzęcia jest wyższą wartością niż szyba w samochodzie.
Podobne zdanie mają przedstawiciele policji:
- Jeśli zauważymy konające w zamkniętym samochodzie zwierzę pozostawione bez opieki, najlepiej wezwać odpowiednie służby takie jak policja czy straż miejska - radzi asp. Irena Kornicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. - Funkcjonariusze będą mogli wówczas działać zgodnie z algorytmem postępowania. Jeśli pojawią się ku temu przesłanki, będą mieć prawo zbić szybę w samochodzie. Osoba zgłaszająca problem uwięzionego psa nie będzie mieć natomiast później problemów prawnych.

Zobacz także: