Psy w kampaniach modowych

Zwierzęta, a zwłaszcza psy, coraz częściej pojawiają się w kampaniach modowych. W popularnych sklepach internetowych możemy kupić gadżety i akcesoria inspirowane wyglądem naszych czworonożnych pupili, np. torby z nadrukiem, koszulki z ciekawymi grafikami, etui na telefon komórkowy, a nawet plecaki z fantazyjnymi oklapniętymi uszami. O ile psie motywy są popularne w modzie już od dłuższego czasu, o tyle dopiero kilka lat temu światowi projektanci zdecydowali się wykorzystać zwierzęta także w innym celu – marketingowym. Skoro kolekcje modowe są reklamowane przez ludzi, to czy nie mogą być promowane również przez psy?
Przykładowo, pies Marca Jacobsa ma już ugruntowaną pozycję w świecie mody. Co zatem stoi na przeszkodzie, aby i na naszym rodzimym gruncie rozwinęła się moda na „psi” marketing?

psy w kampaniach modowych


Pionierką polskich kampanii marketingowych z wykorzystaniem wizerunku psa jest Zofia Chylak. W jej kampanii najnowszej kolekcji torebek wzięły udział piękne rasowe psy m.in. wyżły, charty rosyjskie i pudle. Ideą fotografa było uchwycenie majestatycznego piękna tych czworonogów. Minimalistyczne tło i elegancki wygląd psów idealnie współgrają ze stylem prezentowanym przez projektantkę. Skórzane torebki-worki Zofii Chylak cieszą się dużym uznaniem wśród miłośniczek mody i są niezwykle trudne do zdobycia. Aby nabyć niezwykłe akcesorium, klientki zapisują się na specjalną listę oczekujących.

Zaangażowanie zwierząt do reklamy kolekcji miało w tym wypadku głębszy sens. Projektantka chciała ocieplić wizerunek marki i sprawić, że jej torebki nie będą kojarzone wyłącznie z luksusem, ale przede wszystkim towarami dla ludzi z krwi i kości. Wprowadzenie pierwiastka zwierzęcego jest swoistą grą autorską i formą zabawy z konwencją.
Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości reklamy z psami staną się bardziej popularne. W wielu przypadkach mogą mieć bowiem ważne znaczenie społeczne i podświadomie przekazywać istotne informacje, np. o sposobach traktowania zwierząt i możliwościach pomocy psom żyjącym w trudnych warunkach.
 

Zobacz także: