Anatomia psa – Informacje na temat anatomii psów i charakterystyka budowy ciała psa w skrócie.
Upały dają się we znaki nie tylko ludziom, ale także zwierzętom. Nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że psy, koty i inne pupile znacznie trudniej znoszą upały niż ich właściciele. Warto o tym pamiętać, gdy temperatura na zewnątrz zbliża się do trzydziestu stopni Celsjusza, a duchota i brak wiatru doskwierają nam podczas letnich dni. W jaki
Zgryz u psa stanowi jedną z najważniejszych rzeczy ocenianych na pokazach psów rasowych. Rasowy pies z rodowodem nie może więc sobie pozwolić na posiadanie krzywego zgryzu. Wady zgryzu u psów są dyskwalifikujące! Zgryz u psa oznacza położenie żuchwy (dawniej określana też nazwą „szczęka dolna”) w stosunku do szczęki (dawniej nazywana „szczęka górna\").
Rozwój psa to indywidualna kwestia, niektóre psy dojrzewają szybciej, inne wolniej. Duże psy dorastają trochę wolniej niż małe, dlatego u nich fazy rozwoju psa są wydłużone. Warto znać etapy rozwoju psa, by wiedzieć, jak postępować w każdym z nich. Pies zmienia się z tygodnia na tydzień, w związku z tym zmienia się charakter opieki nad nim.
Powłoki skórne psa. Powłoka skórna, czyli pokrycie ciała u psa ma budowę taką, jak u wszystkich ssaków lądowych i składa się z trzech warstw głównych: naskórka (łac. epidermis), skóry właściwej (łac. corium) i tkanki podskórnej. Naskórek inaczej nazywa się epiderma (łac. epidermis) i stanowi najbardziej zewnętrzny i jednocześnie najcieńszy
W skład tułowia psa wchodzą: klatka piersiowa, kłąb, grzbiet, zad oraz brzuch. Z przodu tułowia znajduje się szyja wraz z głową oraz dwie kończyny przednie (prawa i lewa). Natomiast z tyłu tułowia są dwie kończyny tylne (prawa i lewa) oraz ogon.
Budowa morfologiczna głowy psa. Głowa psa składa się z dwóch głównych części nazywanych: mózgowioczaszką (mózgoczaszką) oraz trzewioczaszką (inaczej zwanej też – twarzoczaszką, częścią twarzową głowy). W skład mózgowioczaszki wchodzą następujące elementy morfologiczne psiej głowy: uszy, guzowatość potyliczna (guz potyliczny, potylica,
W swej budowie ogólnej, układ mięśniowy (łac. systema musculorum) psa składa się z następujących mięśni głównych: żwacza (łac. masseter), mięśnia mostkowo potylicznego (łac. sternooccipitalis), m. mostkowo-gnykowego (łac. sternohyoideus), m. obojczykowo-ramiennego (łac. cleidobrachialis), m. zębatego dobrzusznego szyi (łac. serratus ventralis cervicis)
Czym jest kufa? Kufa jest częścią głowy psa. Kufa to inaczej pysk, czyli przednia część głowy psa, obejmująca tzw. trzewioczaszkę, czyli część przednią czaszki psa (inaczej mówiąc – pyskową część czaszki). U wielu ras psów kufa jest wyraźnie oddzielona od pozostałej części głowy, czyli mózgoczaszki. Linię podziału między kufą a pozostałą
Psie łapy są narządem ruchu. Podobnie jak u innych ssaków, tudzież kręgowców, psie łapy odpowiadają przede wszystkim za ruch oraz utrzymywanie ciała w odpowiedniej postawie. U psów wyróżnia się w związku z tym trzy podstawowe rodzaje ruchu: krok, kłus oraz galop. Jak widać, nazewnictwo to jest w kynologii zapożyczone z hippiki, czyli jazdy konnej.
Układ kostny psa, tak samo, jak u innych kręgowców – składa się z kości (łac. os). Te z kolei są podstawą przyczepu dla mięśni oraz innych narządów, które mieszczą się w jamach ciała zwierzęcia. Niektóre kości szkieletu otaczają także ważne narządy wewnętrzne, jak ma to miejsce np. w przypadku czaszki, która mieści w swoim wnętrzu mózg
Zgryz to położenie żuchwy w stosunku do szczęki. Wyróżniamy pięć typów zgryzu u psów: nożycowy – siekacze szczeki są wysunięte przed siekacze żuchwy, tak że siekacze stykają się ze sobą. Nożycowy zgryz u psów jest pożądany u większości ras; powstał w procesie udomowienia psa.
Pies tak samo jak ludzie, zmienia zęby jeden raz w życiu. Psy rodzą się jednak bez zębów. Zęby u psów wyrastają dopiero potem, w ciągu pierwszych tygodni życia. Pierwsze zęby jakie im wyrosną są to zęby mleczne, których jest razem 28 sztuk. Potem, do mniej więcej 6-8 miesiąca życia, następuje stopniowa wymiana zębów mlecznych na zęby stałe.
Psy poznają świat głównie przez węch. Z równą intensywnością wykorzystują zmysł słuchu i wzroku. Dotyk i smak stoją nieco niżej w hierarchii. Zauważmy, że w przypadku człowieka to dotyk, smak i węch są najintensywniej wykorzystywanymi zmysłami. Psia percepcja czyli węch, słuch, wzrok, smak i dotyk w kilku słowach.
Proces trawienia zawsze odbywa się w ten sam sposób. Czynnikiem warunkującym szybkość trawienia u psa jest rodzaj spożywanego pokarmu, jego ilość i jakość. Układ pokarmowy psa składa się kolejno z: jamy ustnej, gardła, przełyku, żołądka, wątroby, trzustki, jelita cienkiego, jelita grubego i odbytu.
Wilcze pazury to właśnie dodatkowe palce, czasem też nieraz same pazury, które znajdują się na tylnej łapie psa. Standardowo pies ma pięć palców na przednie, a tylko 4 palce na tylnej łapie. Najczęściej spotyka się przypadki, kiedy dodatkowy palec jest pojedynczy. Jednak czasem zdarzają się podwójne wilcze pazury u psa.
Etapy rozwoju Golden Retrievera - od narodzin do szóstego miesiąca życia W ciągu pierwszych, dwóch tygodni życia szczenię Goldena przez większość czasu przebywa z matką. Hodowca powinien zapewnić mu, zatem komfortowe warunki do rozwoju- ciepłe i suche legowisko usytuowane w odosobnionym miejscu. Mózg zwierzęcia w tym okresie
« poprzednia 1 2 następna »